Chyba nie ma osoby, która – poszukując wnętrzarskich inspiracji – nie natknęła się na określenie „loft”. Tego typu pojęcie na portalach poświęconych aranżacji oraz wśród dekoratorów jest tak naprawdę terminem powszechnym i to do tego stopnia, że nie ma potrzeby wyjaśniania go. Niektórzy wolą skupić się na pokazaniu loftu w praktyce. My jednak, jako profesjonaliści, a także zakochani w lofcie producenci, chcemy przedstawiać ten trend nie tylko w realizacjach, ale również od strony teoretycznej. Zatem – co to jest loft? Odkryjemy dziś wszystkie jego tajemnice!
Czym tak naprawdę jest loft?
Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia pojęcia. Pierwotnie oznaczało ono pomieszczenie/mieszkanie w budynku przemysłowym, które znajdowało się na poddaszu bądź na najwyższej kondygnacji. Szczególnie często spotykane było w magazynach lub fabrykach – i właśnie dzięki temu mianem loftu zaczęto określać wszystkie pomieszczenia, które posiadały ścianę z czerwonej cegły oraz metalowe elementy. Tego typu dodatków przecież nie brakowało w żadnej fabryce! Obecnie loft kojarzy się wyłącznie ze stylem urządzania wnętrz. A jakie są jego wyznaczniki?
Metalowe elementy – nie może ich zabraknąć. W pomieszczeniu urządzonym w stylu loftowym najczęściej występują one pod postacią oświetlenia, mebli, dekoracji czy drzwi, a do tego idealnie łączą się ze szkłem, czyli kolejnym wyznacznikiem.
Szkło – to wspomniane przed chwilą tworzywo stanowi bazę wielu loftowych dekoracji. Do tych najpopularniejszych należą stoliki z metalowymi podstawami i szklanym blatem, przeszklone drzwi w stalowej ramie czy też ścianki działowe stworzone ze szkła wraz z metalowymi ramami.
Drewno – loft uwielbia naturę! Z tego powodu obecność tego naturalnego surowca nikogo nie dziwi w loftowych pomieszczeniach. Szczególnie chętnie wykorzystywanym pomysłem są drewniane skrzynki, które – ustawione w różnych konfiguracjach – tworzą efektowną, a jednocześnie praktyczną kompozycję służącą jako designerska, loftowa szafka. Nie może zabraknąć też stolika czy nawet kanapy z drewnianych palet!
Loft loftowi nierówny, czyli jakie są jego rodzaje
Musimy podkreślić, że omawiany styl niejedno ma imię, a chcemy opowiedzieć niemal o wszystkim, co skrywa w sobie loft. Co to oznacza? Że można wyróżnić dwa jego rodzaje. Ten najpopularniejszy to klasyczny industrializm, określany mianem hard loft – urządzone w tym stylu pomieszczenia są zazwyczaj ciemne i przypominają przestrzeń magazynową (lub nawet faktycznie nią są). Jednak warto mieć świadomość, że istnieje także tzw. soft loft, czyli nieco mniej wyrazista wersja loftu, wciąż skupiona na charakterystycznych dodatkach, jednak oscylująca wokół delikatniejszego designu całego pomieszczenia. Pokoje urządzone na wzór soft loft są zdecydowanie jaśniejsze, a przy tym łączą w sobie cechy industrialne z odrobiną nowoczesności. I to właśnie ta wersja loftu przeważa w większości domów oraz mieszkań! Wiedzieliście o tym?
O lofcie i wszystkich industrialnych dodatkach moglibyśmy mówić w nieskończoność, jednak na tym zakończymy nasz wywód. Jesteśmy przekonani, że tym z Was, którzy nie byli do końca przekonani, czym tak naprawdę jest loft, wyjaśniliśmy jego podstawy, a z kolei osobom już zapoznanym z tym trendem utrwaliliśmy dotychczasową wiedzę. Jeśli marzy Wam się przestrzeń urządzona dokładnie w takim klimacie, czas zdecydować się na naszą pomoc!